Estonia - kraina nieznana

2021-06-09

Nie ma wątpliwości, że Tallin jest jednym z najpiękniejszych europejskich miast. Już z pokładu zbliżającego się do portu promu widać jego urodę.

Tallińska Starówka

Położone na wzgórzu o stromych zboczach Stare Miasto skrzy się odbitymi w oknach domów promieniami słońca i czerwieni spadzistymi dachami hanzeatyckich kamienic. Tallińska Starówka składa się z Górnego i Dolnego Miasta.

Mimo uciążliwości wspinaczki koniecznie trzeba tu dotrzeć, bowiem roztacza się stąd zapierająca dech w piersiach panorama Dolnego Miasta i Zatoki Tallińskiej. Stoi tu także zamek, obecnie siedziba estońskiego parlamentu.

Tuż obok, jakby dla kontrastu, pną się w górę kopuły cerkwi św. Mikołaja: symbol potęgi carskiej Rosji. Dolne Miasto, z bogatymi kamienicami niemieckich kupców, otoczone było imponującym murem obronnym, jednym z najdłuższych nad Bałtykiem, umocnionym licznymi basztami.

Zabytki w Talinie

Bezcennych zabytków w Tallinie jest co niemiara. Aby je wszystkie zwiedzić, weekend to za mało. XII- i XIV- wieczne kościoły św. Mikołaja i św. Ducha; kościół św. Olafa mogący się pochwalić ponad 120-metrową wieżą; luterańska katedra; ratusz z XV w. i równie stary Dom Wielkiej Gildii; słynne kamienice Trzy Siostry; renesansowy Dom Bractwa Czarnogłowych; klasztory, a nawet działająca nieprzerwanie od 1422 r. apteka.

Unikatowa zabudowa starego Tallina doczekała się w 1997 r. wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przyjazna stolica Estonii oferuje dziesiątki uroczych kafejek, pubów, muzeów, a w tym nowoczesne Muzeum Sztuki - KUMU.

Warto odwiedzić park Kadriorg i stojący w nim pałac- letnią rezydencję Piotra I lub wybrać się na spacer wzdłuż morza, aż do Pirity- centrum olimpijskiego. Tallin - ta szybko rozbudowująca się stolica liczy obecnie ok.420 tys. mieszkańców.
Do góry