Maltańska wyspa cudów

2021-06-11

Spokojna wyspa na czas urlopu.

Gozo znajduje się około sześć kilometrów od głównej wyspy i jest drugim co do wielkości w archipelagu maltańskim.

Krajobraz pagórkowaty, natomiast gleba jest tu bardzo urodzajna i wyspy są niemal przez cały rok zielone. Nic więc dziwnego, że oprócz rybołówstwa, rolnictwa i turystyki stał się głównym źródłem utrzymania dla miejscowej ludności.

Gozo i spokój w czasie wypoczynku.

Gozo w kastylijskim oznacza radość i szczęście. Obecnie trudno jest ocenić, czy nazwa stosowana jest do bogatych rocznych zbiorów, czy szczęśliwego i pokojowego życia ludzi. Spokój i relaks to główne powody, dla których wyspa stała się bardzo popularnym miejscem na wakacje dla turystów z całej Europy.

Jednym z najbardziej znanych turystów na wyspie, który spędził całe siedem lat, był Odyseusz. Najpiękniejsze i najbardziej znane miejsce to Palm Beach Ramla I-Hamr (plaża z czerwonym piaskiem), która otrzymała swoją nazwę poprzez swój wspaniały kolor. A może jednak wolisz odpocząć w jednej z lokalnych zatok, gdzie rozprzestrzenia się morze i jest to idealne miejsce do nurkowania oraz surfingu.

W centrum wyspy znajduje się stolica Victoria (oryginał, ale nadal szeroko stosowany jest pod nazwą Rabacie). Jego dominantą, którą nie można pominąć to starożytna Cytadela z barokową katedrą Santa Maria. Stamtąd można również zobaczyć najpiękniejsze widoki na wyspie.

Na ścianach Cytadeli znajdują się, między innymi, archeologia i folklor muzeum, a także oryginalne więzienia. Będąc gościem na wyspie, nie powinniście Państwo przegapić tego zabytku. Główny port to Mgarr, który jest bramą do wyspy, gdzie z sąsiednich wysp Malty regularnie kursuje prom co 45 minut. Podróż trwa około pół godziny.

Do transportu na wyspie najlepiej jest wykorzystać sieć lokalnych autobusów. Dla większego bezpieczeństwa pasażerów w każdym z nich na desce rozdzielczej obok kierowcy umieszczony jest mały ołtarz.
Do góry