Peloponez - słońce Hellady

2021-06-08

Peloponez to ojczysta ziemia bohaterów Homera, to właśnie tutaj wznosiły się pałace króla Pylos, Nestora, króla Myken Agamemnona i władcy Sparty Menelaosa.

Półwysep połączony z lądem przesmykiem (w najwęższym miejscu ma 6 km.) przeciętym wykutym w skale Kanałem Korynckim. Dzisiaj to kraina gajów pomarańczowych i winnych, antycznych ruin, skalistych klifów i pięknych plaż.

To idealne miejsce na wakacje, nie tylko dla miłośników kultury antycznej, ale również dla spragnionych śródziemnomorskiego słońca i morskich kąpieli.

Wybór między niezliczonymi zabytkami Peloponezu jest trudny. Argolida ziemia legend i historii słynie ze swoich wykopalisk:Epidaur, Tyryns i Mykeny. Trzeba tu koniecznie zobaczyć dwa miejsca - Mistre ze wspaniale zachowanymi klasztorami i wioskę Monemvasia z architekturą bizantyjską i wenecką.
 

Nie mniejsze wrażenie robi Mani – kraina tysiąca wież, które wznoszą się na skałach górujących nad morzem. Mesenia znana jest z zatoczek i imponujących fortów ich mury obronne otaczają małe porty pełne tawern. Górzysta Ilis -Elida, na której terenie znajduje się Olimpia – najsłynniejsze miejsce kultu Zeusa przyciąga tłumy turystów.


To właśnie tutaj w cieniu sosen, platanów i dzikich oliwek co cztery lata odbywały się panhelleńskie igrzyska i do dziś rozpala się ogień olimpijski. Arkadia, ze swoimi świerkowymi lasami i tradycyjnymi wioskami to ziemia najdawniejszych Greków żyjących na Peloponezie.

Koryntia urzeknie nas urodą starożytnego Koryntu, a Achaja pachnącymi gajami cytrusowymi i wiecznymi winnicami.
Do góry