Piękna Bawaria

2021-06-10

Pałac Nymphenburg.

Pierwszą rezydencją władców Bawarii godną zobaczenia jest pałac Nymphenburg. Jego wystrój świadczy o tym, że Wittelsbachowie, władający przez wieki Bawarią, chętnie korzystali z wzorów francuskich.

W dawnych stajniach zgromadzono powozy. Złocista kareta Ludwika II wygląda, jakby zjechała z kart baśni o Kopciuszku. Do francuskich wzorów, a dokładniej do Wersalu Ludwika XIV, nawiązuje też pałac Linderhof.

Marzenia Ludwika II spełnił Neuschwanstein. Sceneria jest niesamowita: alpejskie szczyty, lasy, wąwozy a wśród nich blanki, wieże, zwodzone mosty i śnieżnobiałe mury. We wnętrzach złoto, mozaiki, ogromne świeczniki, lustra. Sala tronowa w stylu bizantyjskim robi wrażenie świątyni.

Bawaria wśród pałaców.

Bawaria, choć zamożna, nie była mocarstwem. Ludwik II okazał się lepszym inwestorem niż jego doradcy. Zostały po nim pałace, które dziś napędzają przemysł turystyczny Bawarii.

Wart zwiedzenia jest jeszcze zamek Hohenschwangau. Tu bawarscy książęta dali schronienie Marcinowi Lutrowi. To ciekawe, jak różnili się od siebie dawni niemieccy królowie.

Władcy Prus myśleli o armii i podbojach, a bawarscy Wittelbachowie inwestowali w kulturę. Historia pokazała, że to właśnie po nich zostało coś naprawdę cennego.
Do góry