Sztokholm miasto na wyspach

2021-08-01

Chociaż pierwsza pisemna wzmianka pochodzi o Sztokholmie z 1252 roku, miejsce powstało dużo wcześniej. Mówią o nim już w starych sagach skandynawskich, które są znane jako Agnafit. Stolicą Szwecji od roku 1523 jest Sztokholm.

Sztokholm miastona wyspach

Sztokholm ma ciekawą lokalizację, usytuowany jest na wyspach pomiędzy jeziorem Mälaren i Morzem Bałtyckim. To miejsce jest bezpiecznym schronieniem. Ponadto, w najstarszej części miasta o nazwie Gamla Stan (Stare Miasto) znajduje się na Stadsholmen.

Jeden z najstarszych zachowanych budynków to Riddarholmskyrkan. Jest to kościół, gdzie pochowani są szwedzcy władcy. Ponadto można zobaczyć ciekawe murowane budynki - chude (nieoryginalne) wieże i kaplice boczne, mniejsze wieże, pochodzące z końca 13 wieku.

Pierwszym monarchą, który jest tu pochowany był Magnus III.(zm. 1290), później dołączył do niego Karol Knutsson (Charles VIII.), a następnie wszyscy Gustawowie II po Gustawa Adolfa V. (zm. 1950). Jest to zatem miejsce dla historii szwedzkiej bardzo ważne.

Turyści często odwiedzają Sztokholm i znany najstarszy plac Stortorget, otoczony ciekawymi zabytkami, kolorowe elewacje są bardzo fotogeniczne. Po północnej stronie budynku znajdują się giełdy, a następnie Katedry Storkyrkan i Pałac Królewski.

Już w 13 w. istniała twierdza, o kątowych kształtach budynku. Jest to oficjalna rezydencja monarchów szwedzkich, którzy nie tylko wykonują swoje obowiązki, ale również mają swoje własne lokale mieszkalne. W pobliżu stoi Riddarhuset, czyli "House of Knights.

Od 17 do 19 wieku była to siedziba izby wyższej parlamentu, okres brytyjskiej Izby Lordów. Dzisiaj jest to prywatna instytucja, gromadzi dokumenty historyczne na temat szwedzkiej szlachty i lobby dla swoich interesów. W Starym Mieście można zobaczyć Muzeum Nobla, który sam jest w niej Alfred Nobel. Nie możemy zapominać o przytulnych pubach i restauracjach.

Dziś Stare Miasto to jedno z głównych atrakcji turystycznych. Niestety zabytkowa dzielnica Klarakvarteren została zrównana z ziemią i w to miejsce postawiono budynek biurowy.

Nie możemy zapominać, o Stockholm City Hall ze 106-metrową wieżą z cegły zbudowaną w 1911 roku, która jest prawdopodobnie najbardziej znaną lokalną budową. Sztokholm to ciekawe miejsce, które łączy w sobie elementy miejskiego zgiełku i północnej stylizacji architektonicznej Nordic.
Do góry